You are here
Home > Düğün Hazırlıkları > Mutlu evliliğin sırrı çözüldü

Mutlu evliliğin sırrı çözüldü

Teşekkür etmek  ve  minnettarlık göstermek    evliliğinizi  sağlıklı ve  mutlu ve  bir  ruh haline bürünmesini sağlıyor…

8-5

Georgia Üniversitesi’nden bilim insanlarının 468 evli çift üzerinde gerçekleştirdikleri kapsamlı bir araştırma, “teşekkür etmenin” ve “minnettarlık göstermenin” mutlu ve sağlıklı bir evliliğin anahtarı olabileceğini ortaya koydu.

Evli çiftlere maddi durumları, iletişim yöntemleri ve “eşlerinin kendilerine ne kadar çok değer verdiğini düşündükleri” ile ilgili sorular yönelten bilim insanları, eşlerinin kendilerine değer verdiğini ve onlara karşı minnettarlık duyduğunu düşünen kişilerin daha mutlu evliliklere sahip olduğunu tespit etti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Allen Barton, “Bu araştırma bize teşekkür etmenin gücünü gösterdi. Bir çift evliliklerinin farklı alanlarında problemler yaşadığında bile ilişkide minnettarlığın belirgin bir yere sahip olması evlilik ilişkisinin pozitif sonuçlar doğurmasına neden oluyor” dedi.

Araştırmada ayrıca “teşekkür etme” ve “minnettarlık gösterme” alışkanlıklarının çiftleri tartışmaların ilişkileri üzerinde oluşturduğu olumsuz ve kalıcı etkiden koruduğu da görüldü. Araştırma Personal Relationships isimli akademik dergide yayınlandı.

AFP

 

Bir Cevap Yazın

Top