You are here
Home > Düğün Hazırlıkları > Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Her gelin adayı, yıllarca hayalini kurduğu düğününde büyüleyici görünmek ister. Gelinlik, vücut tipine uygun olarak seçildiğinde ise gelinler prensesler kadar romantik bir görünüme sahip olur.

Elma tipi vücuda sahip gelinler A Line ve Ball Gown gelinliklerle ışıldıyor

Elma vücut tipinin karakteristik özelliği; vücudun üst kısmının alta göre daha geniş olmasıdır. Bu nedenle öncelikle balon eteklerden, likralı ve saten kumaşlardan, kuyruklu ve vücudu saran modellerden, yuvarlak yakadan kaçınmak gerekir. Bu vücut tipine sahip gelin adayları için en uygun etek tipi ise tek parça kulptan açılımlı “A Line (A Tipi)” gelinliklerdir. Böylelikle dikkat, vücudun ince olan alt kısmında toplanır. Silüetin dengesini yakalamak isteyenler ayrıca “Ball Gown” modelini de tercih edebilir.

A Line 

1

Ball Gown

2

Vintage detaylar ve romantik etekler armut tipi vücut için ideal

Armut tipi vücutta geniş kalça, ince bel, dar omuz belirgindir. Burada kalça ve bel arasındaki simetriyi yakalamak önem taşır. Vücudun üst kısmını ön plana çıkaracak straplez kesim, dantel detaylar, işli korse ve kabarık etekler uygun bir görüntü oluşturur. “Empire (Robadan açılan)” gelinlikler de bu tip için ideal olup, dar göğüs kafesi olanları daha uzun gösterir. Özellikle dar modellerden, beli ince gösteren kemerli modellerden ve hatları belirginleştiren saten kumaşlardan uzak durmak gerekir.

Empire (Robadan açılan)

3

Kum saati vücut cesur gelinliklerin adresi

Oldukça orantılı bir vücut tipine işaret eden “kum saati vücut” ise birçok gelinlik modelini cesurca deneyebilir. Özellikle “Mermaid (Deniz Kızı)” ya da “Trompet” tarzı gelinlikler orantılı vücut hatlarını gözler önüne sermek için idealdir. Düz, “Greek” modelli gelinlikler, düzgün vücut hatlarını kapatacağından tercih edilmemelidir. Kum saati vücut tipinde dar gelinlikler ve A Line gelinlikler de rahatlıkla tercih edilebilir. Dantel detaylarla süslenen gelinlikler, uygun aksesuarlarla tamamlanarak büyüleyici bir görünüm oluşturabilir.

Mermaid (Deniz Kızı) / Trompet

4a

5a

Uzun etek ayrıntısıyla sofistike görünüm…

Bel kısmının belirgin olmadığı atletik vücutlarda, omuzlar geniş, kalça dar, göğüsler küçüktür. Klasik gelinlik modelleri, bir diğer deyişle bedeni saran uzun etekten oluşan kabarık modeller tercih edilebilir. Bu model vücudu “balerin” gibi gösterir ve silüetin dengeli olmasını sağlar.

Beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanan “Column (düz silüetli)” modeller de atletik gelinler için uygun olacaktır. V yaka ya da küçük kollu gelinlik modelleri de bu vücut şekline sahip gelinler için idealdir. V yaka dekolteye dikkati çeker ve küçük kollar omuzların görüntüsünü yumuşatır.

Column (düz silüetli)

6

Modern zamanların deniz kızlarına…

Çok kilo almayan muz vücut şeklinde, bacaklar ince olduğu için hep kişilerin zayıf olduğu düşünülür. Belirgin bir bel olmamakla birlikte düz bir vücut şeklidir. Birçok modeli rahatlıkla taşıyabilen bir vücut tipidir. Bu vücut şekli düz geldiği için amaç ona şekil vermek, kıvrımlar oluşturmaktır. Bu nedenle Mermaid, Column, Empire, A Line ya da Ball Gown tercih edilebilir.

Kaynak.olegcassini.com.tr

GELİNLİK MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

Top